20.8 C
Lefkoşa
Pazar, Haziran 4, 2023

Fikri Ataoğlu: “Kapalı Maraş adımı doğru yorumlanmalı”

Must Read

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kapalı Maraş’ın gerek ülke turizmi, gerekse ülke ekonomisi için önemli olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk Halkının yıllardır adada yaşadığı haksızlıklar karşısında her zaman ayakta kalmayı ve haklarını savunmayı sürdürdüğünü ifade eden Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından da tüm dünyanın Kıbrıs Türk halkına uyguladığı ambargolara kimsenin ses çıkarmadığını belirtti.

Adada yaşayan iki toplumun barış ve huzur içerisinde bir araya gelmesinin Güney Kıbrıs Rum yönetiminin sergilediği tutum nedeni ile her zaman yarım kaldığını dile getiren Ataoğlu, müzakerelerin siyasi eşitlik gözetilerek devletler düzeyinde yapılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin de en fazla hassasiyet gösterdiği konular arasında yer alan kapalı Maraş konusuna da değinen Ataoğlu, Kapalı Maraş’ın belli bir kısmının askerden arındırılması ile başlayacak olan sürece destek verdiklerini söyledi.

“MARAŞ İÇİN ATILAN ADIMLAR DOĞRU YORUMLANMALI”

47 yıldır atıl vaziyette kalan Maraş’ın gerek hak sahiplerine verilmesi gerekse, ülke turizmine kazandırılmasının ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Ataoğlu, süreci Anavatan ile işbirliği içerisinde götürme arzusunda olduklarını, atılan bu adımın doğru yorumlanmasını istedi.

Ataoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kapalı Maraş kendisine has dokusu, denizi ve sahili ile sadece Kıbrıs’ın değil, Akdeniz’in paha biçilmez bir değeri. Yıllarca Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm bulunacak ümidi ile tutsak edilen Maraş, artık yeni politikalarla hayat bulmaya başladı.

Türkiye ve KKTC Maraş konusunda yeterince beklemiştir. Bilal Ağa Mescidi’nin restore edilmesi, kamu alanlarındaki park ve bahçelerin yeniden bakımının yapılarak hizmet vermesi atılan önemli adımlardan olmuştur.

Kapalı Maraş’taki ikinci adımla yıllardır mallarına ve mülklerine gidemeyen hak sahiplerinin mülklerinin iadesini mümkün kılacak, bu son açılım önemli bir açılımdır.

Bu çerçevede, Bakanlar Kurulumuz tarafından kabul edilen kararla Kapalı Maraş’ın yüzde üç buçuğuna tekabül eden bölgenin, askeri bölgeden çıkarılması bazı çevreleri rahatsız etmiş olsa da bu karar mülkiyet haklarına saygı ve hukuk çerçevesinde atılmış bir adımdır.

Bu adımla, iade talebiyle başvuran hak sahiplerine, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun bu yönde bir karar vermesine olanak sağlanacaktır.

Dünya artık değisik turizm aktivitelerine ihtiyaç duyuyor. Artık Çoğu yerde deniz, kum, güneş var. Kapalı Maraş ve buranın pazarlanması bizim turizm pazarlamamız konusunda bizlere büyük ve farklı pazarlama avantajları sağlayacaktır. İnsanlar 50 yılı aşkın kapalı bir yeri görmek isteyeceklerdir. Bunu iyi pazarlamamız, anlatmamız gerekir.

Bu başkalarının üzüntüsü üzerinden turizm yapmak olarak algılanmamalı, bu bir gerçektir ve biz de farklılaştırılmış turizm olarak bunu kullanacağız. Eşi benzeri olmayan turizm aktivitesini kullanmak bizim en doğal hakkımızdır.

Dünyada bunun bir çok örneği bulunmaktadır. Genelde bu tarz turizme Dark Turizm yada Hüzün Turizmi de denilmektedir. Kapalı Maraş, dünyada son yıllarda inşa edilen suni popüler turizm lokasyonlarından değil; nevi şahsına münhasır doğal güzelliğiyle bakir kalmış eşsiz bir değere sahiptir.

Ülkemizin en büyük gelir kaynağı turizm sektöründen geldiğini düşündüğümüz zaman ülkemiz ekonomisi turizm ile hayat bulacaktır. Bu fırsat ise ülke turizmi açısından büyük önem arz etmektedir.” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img
Latest News

Tatar: Egemen eşitliğimiz kabul edilirse müzakerelerin başlama ve başarıya ulaşma şansı artar

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs sorununda müzakere yolu ile bir anlaşmadan yana olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitliğinin kabul...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img